Nadużycia i kradzieże

10 stycznia 2021

Blisko 75% podmiotów gospodarczych dotkniętych jest problemem kradzieży pracowniczych dokonywanych przez osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie. Kradzieże pracownicze przyjmują różną skalę i formę, jednakże niewątpliwie nawet najdrobniejsze przywłaszczenie stanowi wyzwanie dla pracodawcy. Polacy oprócz drobnych, systematycznych kradzieży gotówki, wynoszą z pracy artykuły biurowe, spożywcze, a przede wszystkim towar będący przedmiotem produkcji, sprzedaży lub obrotu magazynowego przedsiębiorcy, u którego pracownik jest zatrudniony. Dzieje się to często w sposób zorganizowany przy współpracy kilku osób, niejednokrotnie również w kooperacji z ochroną.

Przyłapani pracownicy najczęściej nie są w stanie pokryć strat, które spowodowali swoim działaniem. Należy zaliczyć do nich również utratę dobrego imienia i wizerunku pracodawcy, gdyż żaden z kontrahentów nie jest zadowolony z faktu, gdy jego towar krąży na „czarnym rynku” po zaniżonych cenach. Z tego też względu każdy pracodawca powinien przemyśleć, jakie procedury bezpieczeństwa i prewencji będą najlepiej chroniły majątek jego przedsiębiorstwa i w jaki sposób postępować, jeśli dojdzie do kradzieży pracowniczej lub podejrzenia o nią. Zrzucanie odpowiedzialności za kradzież na cały zespół nie jest dobrym pomysłem. Zmniejsza to motywację i chęć do pracy, a uczciwi pracownicy czują się oszukani.

Nie bez znaczenia są również aspekty prawne. Aby pracodawca mógł zwolnić pracownika w oparciu o przepis art. 52 kp, musi dysponować silnymi dowodami. Pracodawca nie może w tym wypadku kierować się obawami czy przypuszczeniami. Jeśli po rozwiązaniu umowy pracownik zdecyduje się na złożenie odwołania do sądu pracy i żądanie przywrócenia go do pracy, a zarzuty pracodawcy w toku przeprowadzonego postępowania nie potwierdzą się, wówczas konieczne jest przywrócenie pracownika do pracy. Obowiązek wykazania i udowodnienia wskazanej przyczyny naruszenia obowiązków pracowniczych spoczywa na pracodawcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2009 roku, sygn. I PK 45/09).

Doświadczeni detektywi z naszego biura w dyskretny sposób sprawdzą pracowników Twojej firmy i rozwieją wszelkie wątpliwości. W przypadku potwierdzenia podejrzeń otrzymasz niepodważalne dowody w postaci szczegółowego raportu, popartego m.in. dokumentacją fotograficzną i nagraniami wideo. Niejednokrotnie wcielaliśmy się już w szeregowych pracowników firm i rozpracowywaliśmy wewnętrzne procedery zorganizowanych kradzieży w skali, o których pracodawcy nie mieli pojęcia (nawet kiedy monitoring i skorumpowana ochrona niczego nie wykazywały). Ustalaliśmy miejsce i sposób w jaki towary były wynoszone po za teren firmy. Śledziliśmy rynki zbytu i ustalaliśmy miejsce oraz personalia osób (a nawet firm) zajmujących się dystrybucją towarów pozyskanych z kradzieży pracowniczych. Dzięki zgromadzonym w ten sposób materiałom, pracodawca niejednokrotnie mógł wdrożyć działania prowadzące do wyeliminowania nieuczciwych zachowań pracowników i podjąć odpowiednie decyzje, które oddziaływały pouczająco na pozostałych członków załogi. W przypadku gdy pracownik okazał się uczciwy – nie zostawialiśmy żadnych śladów, dzięki czemu śledzeni pracownicy niczego nie podejrzewali.

Zakres obsługi detektywistycznej w ramach ustaleń kradzieży pracowniczych:

wykrywanie, monitorowanie, utrwalanie oszustw oraz kradzieży dokonywanych przez pracowników
badanie okoliczności i motywów kradzieży
ustalanie personaliów osób oraz miejsca i sposobu redystrybucji skradzionych towarów
potwierdzenie lub oczyszczenie z zarzutów wobec wskazanych lub podejrzanych pracowników
monitoring wtórny pracowników i ochrony firm
ustalanie możliwości współdziałania konkurencji poprzez wspieranie procederu kradzieży w Twoim przedsiębiorstwie, mającego na celu doprowadzenie do utraty pozycji i reputacji na rynku
audyty pod kątem zabezpieczeń i procedur (szukanie tzw. słabych punktów)
opracowanie i wdrożenie działań prewencyjnych oraz zabezpieczeń technicznych
opracowanie i w drożenie planów ochrony (jesteśmy również podmiotem posiadającym koncesję i prowadzącym licencjonowaną działalność związaną z ochroną osób i mienia)
koncesjonowane usługi ochrony osób i mienia

Podobne tematy

Przedstaw nam swoje potrzeby i oczekuj skutecznych rozwiązań

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.